10/07/2023 napsala pro flowee.cz článek o sólo polyamorii, Klára Kutilová. „Sólo polyamorie označuje lidi, kteří jsou otevřeni randění nebo navazování více vztahů, aniž by měli primárního partnera – jednu osobu, které jsou oddáni více než všem ostatním partnerům. Sólo polyamorista může považovat za svého primárního partnera sám sebe a vyhýbat se typickým vztahovým cílům, jako je sloučení financí nebo bydlení s partnerem, svatba a děti.“ To je definice sólo polyamorie dle autorky článku.
Také se v článku hovoří o výzkumech, které však nejsou tak jednoznačné, aby určily, kolik sólo polyamoristů vlastně v populaci existuje a o jak velké procento jde. Jedná se však většinou o mladší než o starší generace. Podle průzkumu z roku 2020, kterého se zúčastnilo 1 300 dospělých Američanů, uvedlo 43 % mileniálů, že jejich ideální vztah by byl nemonogamní, zatímco u generace X to bylo jen 30 %. Výzkum z roku 2016 ukázal, že 20 % respondentů někdy nemonogamní vztah dobrovolně navázalo.
„Vzhledem k tomu, že sóloví polyamoristé jsou menšinovou komunitou, panují o jejich životním stylu mylné představy. Od lidí, kteří sólovou polyamorii přirovnávají k monogamistům, kteří randí, dokud nenajdou „toho pravého“, až po ty, kteří ji považují za sobecký a bezohledný přístup k partnerství.“ Píše ve svém článku Klára Kutilová a dodává: „Dospělí samozřejmě mohou velmi úspěšně žít sami a být soběstační. Jen nechtějí svůj život organizovat centrálně kolem romantického partnera. Tyto předsudky existují vedle další společenské síly, známé jako ,privilegium páru’.“
Nedostatek znalostí o polyamorii však nepanuje pouze v samotné společnosti, ale často i u psychologů a terapeutů, a proto existují vzdělávací programy i pro ně.
Sólo polyamorie je nakonec mnohem víc než jen způsob, jak chodit s více partnery a žít sám. Je to odmítnutí heteronormativních vztahových standardů. Někteří sólo polyamoristé si často uvědomí, co od vztahu chtějí, někteří z nich se však chtějí pouze vzbouřit, a to např. proti systému manželství apod.