Internet zaznamenal boom článků o vztazích s narcistickým a manipulativním partnerem, nebo takzvaně „toxickým“ partnerem, a pokud svůj vztah v takovém článku najdete, většinou jako východisko není nabízeno nic jiného než rozchod s heslem „manipulátora nezměníte.“ Nechci zlehčovat utrpení ve vztazích s tyranským partnerem, ale zároveň chci upozornit na to, že se kategorie „narcis“ v našich představách díky působení médií značně rozšířila. Kromě toho se podle článků určených takzvaným zdravým lidem, člověk s duševním onemocněním nemůže moc orientovat. Jednak narcismus a egocentrismus je velmi běžnou součástí každého duševního onemocnění, o nesnášenlivosti kritiky ani nemluvě, a jednak lidé s duševním onemocněním si často najdou partnera, který má také duševní onemocnění a takové vztahy nejsou vůbec jednoduché a nelze s tím ani počítat. Proto doporučuji počkat s rozchodem, nechat si pomoct terapeutem, pokud ve vztahu trpíte, a s označeními jako „narcis“ nebo „manipulátor“ se snažit co nejdéle počkat. V návaznosti uvádím jeden z článků o narcistních partnerech.
04/08/2023, vlasta.cz, Martina Nováčková
Jak poznáte, že chodíte s narcistou? Navenek láskyplný vzor ctnosti, doma sobecký manipulátor
Přestože život s nimi může být hotové peklo, je tak snadné uváznout v jejich spárech. Řeč je o narcistech. Na začátku se totiž bezhlavě zamilujete do té nejpřitažlivější osoby na světě a ve chvíli, kdy ukáže svou pravou tvář, může být pozdě.
Narcismus není nic jiného než psychická porucha, o které se dokonce hovoří jako o předstupni psychopatie. Nejčastěji se definuje jako přehnaná sebeláska jdoucí ruku v ruce s naprostou absencí empatie a manipulátorským chováním. Pojmenování vychází z antické báje o Narcisovi, který se zamiloval do vlastního odrazu na vodě, načež se utopil.
Na začátku vás okouzlí
Přestože vztah s partnerem trpícím narcistickou poruchou může být peklo, není výjimkou, že v něm i velmi inteligentní jedinci dlouho setrvávají. Mnohdy se nikdy nevymaní. Zpočátku jsou totiž narcisti extrémně charismatičtí, šarmantní a přitažlivější než ostatní lidé. Zároveň se o vás zajímají, zahrnují vás lichotkami, výjimkou nejsou ani úžasně romantická gesta.
Podlehnout jejich kouzlu je tak snadné. Zkrátka si partnera umí omotat kolem prstu, nechat ho zamilovat se až po uši. Když ukáží svou pravou tvář, je mnohdy už těžké uniknout.
Poznejte, že chodíte s narcistou
Pravděpodobně jako první si všimnete, že je posedlý svojí image, tím, jak působí na okolí. Je přesvědčený o vlastní výjimečnosti a chce, aby to druzí včetně vás permanentně uznávali. Dokáže udělat výborný první dojem na druhé, i když vy už víte, že tak úchvatný ve skutečnosti není. Často zveličuje a také fantazíruje o vlastní jedinečnosti a úspěchu.Absolutně nezvládá kritiku. Je pro něj doslova zdrcující. Často reaguje tím, že kritizujícího shodí, zesměšní. Ve skutečnosti ho ale kritika nebo vyjádření nesouhlasu dovádí k zoufalství. Když mu například někdo v práci pohaní projekt, bude mít za to, že nadřízený mu jen závidí, vše hned neguje.
Navzdory tomu, jak umí na lidi zapůsobit, být okouzlující a zábavný, má jen hrstku dlouhodobých přátel. S mnoha se totiž rozkmotří při první neshodě. Zároveň si začnete všímat, že má dvě tváře, jednu skvělou, se kterou vystupuje navenek, druhou v soukromí, kdy působí často nepříjemně. Později se také ukáže jako citově chladný, v zásadě se o vás nebude zajímat a pocítíte i minimum empatie z jeho strany.
Co dělat?
Když zjistíte, že jste ve vztahu s takovým partnerem, je třeba učinit zásadní rozhodnutí. Buď tomu dáte šanci, ale bez pomoci odborníků to nepůjde. Neexistují žádné léky, které by stačilo jednoduše nasadit. Jedinou cestou je proto psychoterapie, která je ovšem zpravidla dlouhodobá a náročná. Nicméně obvykle k ní ani nedojde. Narcista totiž málokdy dokáže popřít své grandiózní já, ukázat svou slabost a celkově si vůbec přiznat, že má problém. Anebo se nabízí druhá možnost, a to ze vztahu odejít.